PULMONARIA OFFICINALIS L. – plicník lékařský / pľúcnik lekársky

Syn.: Pulmonaria officinalis L. subsp. maculosa (Hayne) Gams, Pulmonaria maculosa Liebl., Pulmonaria konardii Opiz
Česká jména: plicník lekařský (Presl 1819), pličník lékařský (Opiz 1852), plicník lékařský (Sloboda 1852), plicník obecný (Čelakovský 1879), plicník lékařský (Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: plúcník lekářský, hvězdoš, plúcník (Reuss 1853), pľúcnik lekársky (Novacký 1936, Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Pulmonaria officinalis

Rozšíření: Roste od Francie přes střední Evropu po západ Ukrajiny. Severní hranicí výskytu je Dánsko, jižní Švédsko a Pobaltí, na jihu sever Itálie, Albánie a Bulharsko. U nás roste roztroušeně až hojně od nížin po vrchovinu.

Ekologie: Tento druh roste v listnatých a smíšených lesích, okrajích lesů, hájích a křovinách. Daří se mu na kyselých i zásaditých, sušších až vlhčích, živinami bohatých půdách. Kvete od března do dubna.

Popis: Vytrvalá, 10–35 cm vysoká bylina. Lodyha přímá až mírně větvená, hustě štětinatě chlupatá. Listy celokrajné, bíle skvrnité, chlupaté. Přízemní dlouze řapíkaté, široce vejčité, 8–15 cm dlouhé, 3–8 cm široké, lodyžní přisedlé, kopinaté, 3–5,5 cm dlouhé a 1,5–3,0 cm široké. Květenstvím je vijan. Květy jsou pravidelné, pětičetné, kalich trubkovitě zvonkovitý, do jedné třetiny dělený, štětinatě chlupatý. Koruna růžovočervená až fialová, korunní trubka o trochu delší než kalich. Plodem je tvrdka.

Využití: Pro množství léčivých látek, které obsahuje, se plicník používá v lidovém léčitelství proti zánětům, nemocím dýchacích cest a trávícího ústrojí a pro zvýšení srážlivosti krve.

Poznámka: K eurasijskému rodu Pulmonaria je v současnosti řazeno 18 druhů a kříženců (POWO 2021).

Pulmonaria officinalisPulmonaria officinalis
Pulmonaria officinalis

Fotografováno dne 1. 5. 2006 (Česko, Čechy, Píkovice).